Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Hungarian (Hungary) Italian (Italy) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

KGS Yeni Oyun Penceresi Yardımı

Yeni Oyun Penceresi Ekran Görüntüsü

Yeni Oyun Penceresindeki ilk alan "etiket satırı" kısmıdır. Bu kısımda açmak istediğiniz oyun ile ilgili ön bilgi (oyun tanımı, oyuna beklediğiniz kişi vs.) yazabilirsiniz. Bu bilgi "açık oyunlar" kısmındaki listede oyununuzun yan tarafında görünecektir.

Oyun penceresindeki sonraki kısım açılır oyun tipi listesidir. Buradan oynamak istediğiniz oyun tipini ( seviyeli, serbest, demonstrasyon vb.) seçebilirsiniz.

Oyun tipi listesinin yanında iki adet kutucuk bulunur.

"Özel" kutucuğunu işaretlemek açacağınız oyunu sadece sizin, rakibinizin ve tarafınızdan davet edilen kullanıcıların görmesini sağlar.

"Görünür liste" kutucuğunu işaretlerseniz oyununuz açık oyunlar kısmında görünür. İşareti kaldırdığınızda ise oyunu hangi odada açtıysanız sadece o odadaki kullanıcılar görebilir.

Yeni oyun penceresindeki sonraki bölüm oyuncu listesidir. Bu bölümde oyuncular oynamak istedikleri taş rengini seçebilirler. Ayrıca kullanıcı buradan açtığı oyuna katılmak isteyen oyuncular arasında seçim yapabilir. ( birden fazla rakibin oyuna katılmak istediği durumlarda)

Eğer oyun renk seçimi alanında "?" işareti ile başlarsa sistem rengi otomatik seçer.

"Kural Seti" kısmında çeşitli puanlama kuralları arasından seçim yapabilirsiniz. Bu bölümde japon, Çin, AGA ve Yeni zellanda seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

"Tahta Boyutu" kısmında oynamak istediğiniz tahta boyutunu seçebilirsiniz (9x9, 13x13 vb.)

"Handikap" kısmında handikap sayısını, "Komi" kısmında ise komi puanını belirleyebilirsiniz.

"Süre sistemi" kısmından süre opsiyonlarından birini seçenbilirsiniz:.

"Ana süre" kısmından maçın süresini,

"Byo-yomi süreleri" kısmından byo-yomi zamanının uzunluğunu seçebilirsiniz.

"Byo-yomi dönemleri" kısmından oyun sonuna uzunluğunu seçmiş olduğunuz byo-yomi periyotlarından kaç adet eklemek istediğinizi seçebilirsiniz.

"Byo-yomi taş adedi" kısmından oyun sonuna uzunluğunu seçmiş olduğunuz byo-yomi periyotlarında belirtilen süre içinde kaç adet hamle yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz.( yalnızca Kanada sistemi seçildiğinde aktif olur.)

En alttaki pencere sohbet kısmıdır. Bu kısım açmış olduğunuz yeni oyun penceresine bakmakta olan tüm izleyicilere veya oyunculara açıktır. Bununla birlikte burada yazılanlar başka herhangi bir sohbet odasında görünmez.

Son kısım aşağıda açıklanan dört adet düğmeden ibarettir:


Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS