Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Polish (Poland) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

KGS Yardım Sayfalarını Düzenleme

Nasıl Editör Olunur

Sitemizin gelişim süreci içerisinde daha fazla editöre ihtiyacımız var. Eğer KGS 'yi biliyor ve HTML kodlarına aşinalığınız varsa işte ihtiyacımız olan kişi sizsiniz! Lütfen admin@gokgs.com adresine düzenleme giriş izni için KGS kullanıcı adınızı ve hangi dilde yardımcı olmak istediğinizi belirten bir e-posta yollayın. İngilizce sayfalarda çalışmak isteyenler için ancak doğru İngilizce kullanabilen kişiler kabul edilir.

Düzenleme Nasıl Yapılır

Birçok wiki 'nin aksine KGS yardım sayfalarında satır XHTML kullanılır. Eğer daha önce diğer wiki etiketlerini ([i]...[/i], vs.) kullandıysanız, burada biraz farklı olduğunu göreceksiniz. HTML veya XHTML kodları ile uğraştıysanız düzenleme sizin için çok kolay olacaktır.

XHTML Nedir

HTML 'in standartlara daha uygun hale getirilmiş sürümüdür. Web tarayıcıları tarafından daha performanslı olarak işlenir. KGS de kullandığımız XHTML 'in HTML 'den temel farkları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  1. Yazı içeren etiketler için kapatma etiketi gereklidir. Örneğin, <p> etiketini kullandığınızda , </p> paragrafın sonunda etiketi ile bitirmelisiniz.
  2. Kapatılmayan etiketlerin sonunda “/” işareti olmalıdır. Örneğin, <br> veya <hr> yerine <br/> ve <hr/> karakterleri kullanılmalıdır.

Ek olarak etiketler ve parametreler için küçük harf kullanılmalıdır. KGS “XHTML/strict” kullanır. Daha standartlaştırılmış olduğu için CSS stilleri kullanılır. (CSS stilleri için referans gereklidir.)

Düzenleme yaparken, tüm sayfayı düzenleme yapmanız gerekmez. Sadece <body> etiketleri arasında düzenleme yapmak kafidir. Zaten yönetici değilseniz size sadece bu kısım üzerinde çalışma yetkisi verilecektir.

Sayfa Düzenleme

KGS yardım sayfalarında gezdiğinizde, eğer bir editör iseniz, sayfanın en altında “Sayfayı düzenle” linki göreceksiniz. Bu linke tıklayın, (giriş yapmadıysanız) kullanıcı adınız ve parolanızla giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Düzenlemelerinizi yaptıktan sonra (isterseniz sayfanın altındaki “preview edits” butonuna tıklayarak değişiklikleri önizleme yapabilirsiniz) "update help page" butonuna tıklayarak onaylayabilirsiniz. Eğer herhangi bir XHTML hatası yaptıysanız, düzeltme yaptığınız kısmın hemen üzerinde bu hatalar listelenecektir.

Script lerle birlikte herhangi bir kod (gizli kod vs.) kullanımına izin verilmez. Bu editörlerin şifre çalma kodları vb. yazıları eklemelerini önlemek içindir. Sadece metne bağlı kalınız.

Creating New Pages

If you want to add a new page, just add a link to it from a current page. All links to other help pages must be in the format <a href="/help/newPage.html">. Don't forget the /help/! Once the link is made, just follow the link, and there will be your blank page, ready to edit.

Editing the Table of Contents

To add things to the table of contents box (that appears to the side of the page you type), click the link to edit any page, then click the "List all Help Pages" link at the top. You'll see a page named "toc.html". This is the table of contents. Edit it like any page, but instead of typing XHTML to go inside a body tag, this text will go inside a div tag on every page.

Adding Images

When you need to add an image, you can upload it to the server. Click on the "upload image" link at the top of the page you are editing. Directions are there. But remember: the KGS help images are named by the file name and the language, but not by the extension, so if you upload "screenShot.png" as an Enlgish picture, it will overwrite an English "screenShot.jpg"! But if there is a French image named "screenShot", that's OK, that will not be overwritten.

Things that Need Improvement

Collisions

Right now the system has no "collision detection." That is, if two people edit the same page and the same time, whoever updates first will have all their changes replaced by the person who updates second. If this happens, you can see your old changes by clicking on an older version of the page on the editing system; please try to merge your changes in. In a future release I'll add code to detect when this is happening and warn you before you start editing.


Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS