Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

KGS'de Oyun Kural Sistemleri

Kiseido Go Sunucusunda, Çeşitli organizasyon veya bir ülkede ortak olarak kullanılan sistemleri desteklemek için farklı kural setlerini desteklemektedir. Bazı durumlarda da bu desteklenen kural setleri, tam olarak organizasyonun resmi kurallarını göstermeye yetmez; örneğin AGA turnuvalarında bir kaç değişik kural sistemine izin verilmektedir. Aşağıdaki kural sistemleri Kiseido Go Sunucusunda kullanılabilmektedir:

Image of ruleset selection menu
Japon
Bir japon oyununda puan esir alınan taş ve alanın toplamıdır. Seki alan olarak sayılmaz(sekideki çevrili taşlar da tahtadan kaldırılmaz). Eğer, tahta üzerinde iki tarafında vazgeçemeyeceği çok sayıda tekrarlar olursa, oyun sonuçsuz-berabere sayılır. Not: Japon sistemi oyun sonunda oluşacak anlaşmazlıklara çözüm getirmez. Eğer, oyuncular hangi grubun yaşayıp yaşamadığına karar veremez ise, üçünçü bir tarafısız oyuncunun kararını kabul etmek zorundadırlar.

Çin
Çin sisteminde puan, tahta üzerindeki alan ve taşların toplamıdır. Süperko kuralı uzun hamle tekrarlarını engellemek için kullanılır. Eğer, oyuncular oyunsonunda bazı taşların yaşayıp-yaşamadığı konusunda kararsızsalar, o bölgede oynayarak oyuna devam edebilirler. Oyun başlarken beyaz rengi alan oyuncu, her bir handikap taşı için siyah oyuncuya fazladan komi verir. Not: Çin resmi kurallarında, ko ve oyunu bitirme konusunda bazı belirsizlikler vardır. KGS'de kullanılan kuralların mümkün olan en doğru halidir.

AGA
Kiseido Go Sunucusunda kullanılan AGA (Amerikan Go federasyonu) kurallarında "alan sayma" seçeneği kullanır. Sistem, Çin kuralları ile aynı olmakla beraber, beyaz oyuncu oyuna başlarken sadece ilk handikap için bir puan ekstra komi verir. AGA kuralları aynı zamanda oyuncuların, Japon sistemindeki gibi puanı alandan saymalarına izin verir. Fakat, AGA kuralları her iki kural sisteminin de tam olarak oyun sonunda aynı sonucu vermesi için ayarlanmıştır. Aynı zamanda Kiseido Go Sunucusu da kural sistemine bakılmaksızın herzaman aynı sonucu vermektedir.

Yeni Zellanda
Yeni Zellanda kuralları, oyuncunun birden çok taşa intihar hamlesi yapmasına izin vermesi dışında, Çin kuralları ile aynıdır. Bu, intihara izin veren tek kural sistemidir.

Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS