Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Italian (Italy) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

KGS kullanıcı seviyeleri yardımı

Seviye

KGS japon seviyelendirme sistemini kullanır. Yeni başlayan biri 30 kyu'dur; oyunu geliştikçe seviye amatör oyuncu olarak adlandırabileceğimiz 1kyu 'ya kadar düşer. Daha sonra 1 dan olunur ve çok güçlü amatör olarak adlandırabileceğimiz 7 dan'a kadar yükselinebilir. ( KGS'de 9 dan'a denk gelir). Pro seviyeleri KGS'de ayrı bir derecelendirme seviyesidir.1 pro'dan 9 pro'ya kadar seviyelenir.

Genel olarak oyuncuların seviyeleri arasındaki fark, oyunu dengeli hale getirmek için verilecek handikap sayısı için iyi bir göstergedir. Örneğin bir 2 dan ve bir 3 kyu 19x19'luk bir oyun oynasınlar; 2 danın 3 kyuya 4 handikap vermesi oyunu dengeye getirir ve iyi bir oyun olmasını sağlar.

KGS'de kyu seviyeleri "3k" veya "10k" da olduğu gibi "k" kısaltması ile, dan seviyeleri "3d" or "5d" da olduğu gibi "d" harfi ile, pro ise "p" ile gösterilir.

Seviyelere nasıl karar verilir?

KGS oyuncunun seviyesini hesaplamak için oyuncunun son 180 günde oynanmış tüm seviyelendirilmiş oyunlarını tarayan bir sistem kullanır. Hiç bir seviyeli oyun oynamamışsanız, seviyeniz "?" ile gösterilir. Seviyesi olan bir oyuncu ile yaptığınız ilk maç sonrası size sonunda "?" işareti olan tahmini bir seviye verilir. Örneğin eğer bir 4k lık oyuncuyu handikapsız bir oyunda yenerseniz seviyeniz anında "3k?" olur.

Siz seviyelendirilmiş oyun oynadıkça yandaki "?" işareti kaybolacaktır. Bu durum oynadığınız oyun miktarına bağlıdır. Ancak genellikle seviyesi oturmuş bir oyuncudan kazandığınız 2 oyun ve kaybettiğiniz 2 oyun sonrasında "?" işareti gider.

Sadece seviyeli 19x19 luk maçlar sevilendirme sistemine dahil edilir. Diğer oyunlar dahil edilmez.

[link to math page here] Seviyelendirme sisteminin matematiği için buraya tıklayınız.

Bazı oyuncular seviyelerinin olmasını tercih etmezler. Eğer istemiyorsanız, "kullanıcı bilgilerini değiştir" kısmından seviye yazan kısmın yanındaki kutudaki işareti kaldırabilirsiniz. bu durumda seviyeniz "-" olarak belirlenecek ve tüm oynayacağınız oyunlar derecelendirme sistemi tarafından göz ardı edilen "serbest" oyunlar olacaktır. (serbest oyunlar seviyelendirme sistemine dahil edilmezler)

Pro seviyeleri sistem tarafından hesaplanmaz, Bunun yerine, kişi eğer Ulusal/uluslararası Bir Go klübünden profesyonel oyuncu ünvanını almışsa, KGS yöneticileri oyuncunun bu seviyesini sisteme manuel olarak aktarır. Bu sebeple KGS bünyesinde pro dereceleri onursaldır, kyu ve dan dereceleri gibi server bünyesinde ne kadar iyi go oynandığı ile alakalı değildir.

Seviyelerdeki özel işaretler

-
Oyuncunun seviyesinin yanında "-" işaretini gördüğünüzde bu oyuncunun herhangi bir seviyeye sahip olmadığını veya seviyelendirme ile ilgilenmediğini anlarsınız.Bu oyuncuya karşı oynanan tüm oyunlar serbesttir.
~
Bu işaret seviyenin yanına sistem tarafından konulan bir işarettir. Bu işareti kendinizde veya herhangi bir oyuncuda gördüğünüzde şunu anlamalısınız: Oyuncu çok nadir olarak kendinden daha zayıf oyuncularla oynamaktadır. Sıklıkla kendinden daha güçlü oyuncuları tercih etmektedir. Bununla birlikte bazı oyuncularda da " kısasa kısas" mantığı vardır. Kendinden zayıf oyuncu ile ancak karşıdaki oyuncuda aynı şekilde davranıyorsa oynamak ister. (çevirmen görüşü: Bu işarete sahipseniz veya kalkmasını istiyorsanız Go oyununun ruhuna uygun bir şekilde sizden zayıf rakiplerle de oynamalı, onlara zaman ayırmalısınız. Bir süre sonra bu işaret kendiliğinden kaybolacaktır. Sürekli güçlü oyuncularla oynama ve seviyenin hemen yükselmesini isteme sıklıkla görülen bir kyu hastalığıdır ve oyundan keyif almanızı engeller.)
?
Yukarıda da anlatıldığı gibi bu işaret seviyenin tamamiyle belirsiz olduğunu gösterir.

Seviye hilesi yapmak

Herzaman hangi sistemde olursa olsun seviyelerinin hızla yükselmesi için hile yapmak isteyecek insanlar bulunur. En çok kullanılan yöntem oyundan kaçmaktır. KGS bu sorunu, sizin kaç seviyeli oyundan bitirmeden çıktığınız kaydını tutarak çözer. Eğer çok fazla bitirilmemiş oyununuz varsa bu oyunlarınız içinden sistem tarafından belirlenen miktardaki oyunu "ceza" ile kaybetmiş sayılırsınız. Her zaman bitmemiş oyunlarınızdaki eski rakiplerinizi bulup oyunlarınızı bitirmeye çalışın aksi takdirde bu tarz bir durumla karşılaşabilirsiniz.

Serbest, öğretim, vb oyunlar burada değerlendirilmemiştir. Eğer bir kişi bu oyunlardan puan olarak gerideyken ayrılmışsa bu sadece bu kişilerin oyunu terk ettiklerini söylemelerinin kaba bir yoludur.

Diğer hile türleri örnekler bazında değerlendirilmiştir.Daha fazla bilgi için bkz. KGS Terms of Service


Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS