Ana Yardım Sayfası
SSS
Ana istemci penceresi
Yeni oyun pencersi
Oyun penceresi
Tercihler penceresi
Sunucu istatistikleri penceresi

Seviye sistemi
Seviye sistemi hesaplamaları
Oyun Oynama
Oyun çeşitleri
KGS kural sistemleri
KGS süre sistemleri

Yardım sayfaları için bilgi
Yardım Sayfaları sohbetleri
Son değişiklikler
Translations Available (click a flag to view):
German (Germany) English (United States) French (France) Italian (Italy) Japanese (Japan) Russian (Russia) Türkçe (Türkiye)

Oyun Oynama

Server Stats window screen shot

Tüm oyunlar Odalarda oynanır. Bir odaya girdikten sonra, oyun açıp, birinin oyun davetini kabul etmesini beklersiniz. Her iki oyuncunun da oyun kurallarında hem fikir olması gerekir.

Bir Rakip Bulmak
Bir rakip üç ayrı şekilde bulunabilir. Basitçe "Oyun Hazırla" tuşuna basabilir ya da başka birinin açtığı oyunu (oyunlar listesinde kalın harflerle gösterilir) kabul edebilirsiniz. "Go Oyna" menüsü altında Otomaçı seçerek de, herhangi bir oyuncu ile eşleştirilmeyi bekleyebilirsiniz.

Oyunu Hazırlama
Oda penceresinin sağ-üst tarafında bulunan “Oyun Hazırla” düğmesine basarak, bir oyun daveti başlatıp, oyunu kurabilirsiniz. Tüm oyuncular, süre limiti, handikap miktarı vb oyun koşullarında hemfikir olmalıdır. Oyun Kurma başlıklı yardım sayfasında detay bulabilirsiniz. Temel olarak şöyle diyebiliriz; oyunu açan, kuralları da belirler. Oyun davetini kabul eden kişi ise kuralları değiştirebilmektedir. Ama, oyunu açan kuralları kabul edebilir ya da tekrar değiştirebilir. Oyuncular karşılıklı olarak, oyunun kurallarında hemfikir olursa, oyunu başlatırsınız ve Oyunlar penceresinde oyununuz görünmeye başlar Eğer, oyunla ilgili bir düşünceniz varsa not bölümüne yazabilirsiniz. Böylelikle, diğer oyunuculara açtığınız oyuna girmeden önce baştan bilgi vermiş olursunuz.

Rakibiniz ile konuşma
Oyun penceresinin altındaki sohbet alanına yazarak, rakibinizle sohbet edebilirsiniz. Yazdıklarınız rakibinizin oyun penceresinde sohbet bölümünde gözükecektir. Yazılanları herkez görebileceği gibi, oyunla beraber yazılanlar saklanacaktır.

Bir Oyuna Ara Verme/Devam Etme
Eğer, bir oturuşta oyunu bitiremez iseniz, oyun sonra devam etmek için bırakılabilir. Burada, rakibinize davranışınızın sebebini belirtimeniz ve oyunu bitirmek için bir zaman belirlemeniz uygun olacaktır. Oyuna devam etmek istediğinizde “Kullanıcı” menüsünden “Kişisel Bilgileri Değiştir” seçeneğini açmalısınız. Açtığınızda “Oyunlar” altında, italik olarak gösterilen yarım kalan oyunları sağ-tıklayarak açılan menüden “Yükleme” seçeneği ile listedeki odalardan birine yükleyerek devam edebilirsiniz. Bu yöntem biraz karışık olmakla beraber, bitirilmemiş oyunlara devam etmenin daha kolay bir yöntemi geliştirilmektedir.

Bir Oyunu Bitirmek
Bir oyun her iki oyuncu da pas geçtiğinde biter. Ölü taşları işaretleyerek, sunucuya oyunun nasıl sayılacağını söylemeniz gerekiyor. Sunucu sayılacak alanları nokta ile işaretleyerek size gösterecektir. Tüm ölü taşlar oyuncular tarafından işaretlendikten sonra “Bitir” tuşunu tıklayın. Sunucu sonucu gösterecektir.

Oyunu İnceleme Ve Öğretme
Oyuncuların oyunu incelemesi bittikten sonra, Oyunun herhangi bir hamlesine geri dönerek faklı hamleleri inceleyebilirler. Tüm yorum ve incelemeler oyun kaydında saklanır. Bu yöntem aynı zamanda eğitim amaçlı da kullanılabilir. Editör Penceresinin yardım sayfalarında detayları bulabilirsiniz.

Bir Oyun Kaydını Almak
Bir oyun kaydını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Oyun penceresinin sağ-üst tarafındaki Oyun Bilgisi tuşuna tıklayın. Diske Sakla’yı seçtiğinizde, saklayacağınız dosya yerini ve ismini seçebileceğiniz bir pencere açılır. Bu oyuna KGS’in Cgoban programı ya da herhangi bir SGF editörü ile açabilirsiniz.

Edit this page (requires admin or translator privilege)


KGS