KGS Tournaments

Tournaments for 2006

2006 Slow KGS bot tournament (Winner: MoGoBot19)

2006 Sendol Amateur Cup Final (Winner: willzhang)

December American/European Daytime Tournament (Winner: VD2007)

10-13k Room Tournament (Winner: FFH)

December Asian Daytime Tournament (Winner: Angeru)

2006 Sendol Amateur Cup, First Semi-final Rematch (Winner: willzhang)

2006 Sendol Amateur Cup, Second Semi-final (Winner: chunga)

December 2006 KGS bot tournament: Open division (Winner: SimpleBot)

December 2006 KGS bot tournament: Formal division (Winner: AyaBot)

2006 Sendol Amateur Cup, First Semi-final (Winner: roln111)

2006 Sendol Amateur Cup, European/American daytime, Second week-end, Single Elimination Division (Winner: willzhang)

2006 Sendol Amateur Cup, Asian daytime, Second week-end, Single Elimination Division (Winner: roln111)

2006 Sendol Amateur Cup, European/American daytime, First week-end, Single Elimination Division (Winner: chunga)

2006 Sendol Amateur Cup, 1d-9d Handicap Division (Winner: fromjava)

2006 Sendol Amateur Cup, 30k-16k Handicap Division (Winner: jibiki)

2006 Sendol Amateur Cup, 15k-10k Handicap Division (Winner: Elementary)

2006 Sendol Amateur Cup, 9k-5k Handicap Division (Winner: SenBien)

2006 Sendol Amateur Cup, 4k-1k Handicap Division (Winner: beifeng)

2006 Sendol Amateur Cup, Asian daytime, First week-end, Single Elimination Division (Winner: Werfeus)

MAA No Jutsu Club Monster Tournament (Winner: Pingu007)

November 2006 KGS bot tournament: Open division (Winner: MoGoBot)

November 2006 KGS bot tournament: Formal division (Winner: MoGoBot13)

October Iron Man Tournament, Open division (Winner: Kamelkido)

October Iron Man Tournament, kyu handicap division (Winner: MrShintou)

October 2006 KGS bot tournament: Open division (Winner: MoGoBot13)

October 2006 KGS bot tournament: Formal division (Winner: MoGoBot)

September American/European Daytime Tournament (Winner: dreammaker)

September Asian Daytime Tournament (Winner: ws)

Eighteenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: StoneCrazy)

Eighteenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: GNU)

August American/European Daytime Tournament (Winner: zhongxia)

August Asian Daytime Tournament (Winner: seventh)

Seventeenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: StoneCrazy)

Seventeenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: viking5)

July Tournament, European/American daytime 4k and weaker division (Winner: SungYuRi)

July Tournament, European/American daytime Open division (Winner: playmore)

July Tournament, Asian daytime Open division (Winner: fab)

July Tournament, Asian daytime 4k and weaker division (Winner: nvhoa)

NAMT, Round 4 (Winner: zchen)

Sixteenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: StoneCrazy)

Sixteenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: CrazyStone)

Xiong Yupei Cup play-off (Winner: yesniu)

NAMT, Round 3, Board 1 (Winner: zchen)

NAMT, Round 3, Board 2 (Winner: jhlee)

NAMT, Round 2, Board 1 (Winner: TheOne)

NAMT, Round 2, Board 2 (Winner: yzhou)

NAMT, Round 2, Board 3 (Winner: jhlee)

Xiong Yupei Cup, European daytime, single elimination division (Winner: kvv)

Xiong Yupei Cup, European daytime, 30k to 10k division (Winner: whatisgo)

Xiong Yupei Cup, European daytime, 9k to 9d division (Winner: susu)

Xiong Yupei Cup, Asian daytime, 30k to 10k division (Winner: SakuraHime)

Xiong Yupei Cup, Asian daytime, 9k to 9d division (Winner: JJHendry)

Xiong Yupei Cup, Asian daytime, single elimination division (Winner: yesniu)

Fifteenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: goGNU)

Fifteenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Tie; winners: AyaBot, GNU)

May Iron Man Tournament, Open division (Winner: Arctic)

May Iron Man Tournament, 30k to 4k division (Winner: golife)

Fourteenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: StoneCrazy)

Fourteenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: SlugGo13)

April Tournament, American/European Daytime Kyu Division (Winner: golife)

April Tournament, American/European Daytime Open Division (Winner: Malak)

April Tournament, Asian Daytime Kyu Division (Winner: i7)

April Tournament, Asian Daytime Open Division (Winner: Lambic)

Thirteenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: twinbot)

Thirteenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: viking5)

ad banner test (Winner: biquet)

March American/European Daytime Tournament (Winner: clansman)

March Asian Daytime Tournament (Winner: tt)

Twelfth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: GNU)

Twelfth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: slugGo)

February Tournament, American/European daytime, 4k Division (Winner: live4go)

February Tournament, American/European daytime, Open Division (Winner: aitkensam)

February Tournament, Asian daytime, 4k Division (Winner: pianistgo)

February Tournament, Asian daytime, Open Division (Winner: tt)

Fujitsu Qualifier, Finals (Winner: mingjiu)

Fujitsu Qualifier, Round 3, Board 1 (Winner: mingjiu)

Fujitsu Qualifier, Round 3, Board 2 (Winner: HYang)

Eleventh KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: botnoid)

Eleventh KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: GNU)

Fujitsu Qualifier, Round 2, Board 4 (Winner: jhlee)

Fujitsu Qualifier, Round 2, Board 3 (Winner: EdwardKim)

Fujitsu Qualifier, Round 2, Board 2 (Winner: HYang)

Fujitsu Qualifier, Round 2, Board 1 (Winner: mingjiu)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 8 (Winner: kong4148)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 7 (Winner: EdwardKim)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 6 (Winner: bigbadwolf)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 5 (Winner: jhlee)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 1 (Winner: mingjiu)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 2 (Winner: HYang)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 3 (Winner: veggie)

Fujitsu Qualifier, Round 1, Board 4 (Winner: yzhou)

January American/European Daytime Tournament (Winner: tiger)

January Asian Daytime Tournament (Winner: Violet)

Tenth KGS Computer Go Tournament - Open division (Winner: TheGNUGo)

Tenth KGS Computer Go Tournament - Formal division (Winner: CrazyStone)

Year Index

2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017


KGS